Wszystko co musisz wiedzieć na temat hostingu, domeny, serwera i pokrewnych usług
Znalezienie rzetelnych informacji na temat powyższych pojęć może zabrać dużo czasu i przysporzyć wielu frustracji. W tej serii artykułów konkretnie opisuję każde z nich, dzięki czemu będziesz w stanie świadomie podjąć decyzję o wyborze dostawcy powyższych usług.
Część I – Hosting
Hosting, to oprócz domeny i serwera jeden z trzech podstawowych elementów, które odpowiadają za to, że dana witryna jest dostępna w internecie. Hosting to miejsce, gdzie przechowuje się zawartość strony, można porównać go do budynku w którym znajdują się pliki strony internetowej. Skoro mamy budynek, to nasi goście muszą znać jego adres – do tego służy domena. Serwer udostępnia pliki strony internetowej gościom odwiedzającym budynek. W tym artykule skupimy się na hostingu.
Jest to kluczowy element bez którego żadna witryna internetowa nie będzie działać. Dostawca hostingu zapewnia serwery, na których te pliki są przechowywane i udostępniane użytkownikom. Wybór odpowiedniego hostingu ma ogromny wpływ na wydajność, dostępność i bezpieczeństwo Twojej witryny. Wybierając dostawcę usług hostingowych należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych informacji, które opisuję poniżej.
1. Typ hostingu
Wybierając ofertę, uwagę należy zwrócić na to jaki typ hostingu jest dostępny (współdzielony, w chmurze lub dedykowany serwer) – w zależności od wielkości Twojej strony internetowej, różne rodzaje hostingu mogą być optymalne. Dla największych stron internetowych najlepszym wyborem jest dedykowany serwer. Mniejsze witryny bardzo dobrze funkcjonują w chmurze lub w hostingu współdzielonym – znaczenie ma tutaj przede wszystkim koszt, który dla hostingu współdzielonego jest nieporównywalnie niższy niż dla dedykowanego serwera.
Wybór rodzaju hostingu zależy od wielu czynników – od ceny po możliwości jakie dają indywidualne rozwiązania
2. Przestrzeń dyskowa i wydajność
To z pozoru oczywiste kryterium może przysporzyć wielu kłopotów. Nie zawsze łatwo jest określić ile miejsca w wirtualnej przestrzeni będzie potrzebne na pliki witryny oraz ilu gości w jednym czasie nasza strona będzie musiała obsłużyć. Należy pamiętać, że nie tylko przestrzeń dyskowa ma znaczenie, ale też rodzaj dysków (SSD > HDD) czy moc obliczeniowa. Mniejsze witryny (które nie przewidują ruchu w wysokości większej niż 20 tys. odwiedzających miesięcznie) dobrze radzą sobie na podstawowych parametrach a ich rozmiar (ilość grafik, filmów, tekstu) pozwala na korzystanie z mniejszej przestrzeni dyskowej. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy w razie potrzeby łatwo będzie można przejść na wyższy pułap. Do tego potrzebny będzie dobry dział wsparcia, o którym w następnym rozdziale.
Transfer danych jest jednym z decydujących czynników związanych z szybkością działania Twojej strony internetowej. Należy wybrać ten najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb.
3. Wsparcie techniczne
Wybierając hosting, jednym z ważniejszych kryteriów powinna być dostępność działu wsparcia oraz jego jakość. Najlepiej aby komunikacja była możliwa 24/7, za pomocą czatu lub telefonu. W tym miejscu dużo uwagi należy skupić na sprawdzeniu jakości oferowanego wsparcia – zdarzają się dostawcy którzy zapewniają dostępność 24/7, ale jego jakość jest na niskim poziomie. Poniżej znajdziesz ważne przykłady:
a) problemy z barierą językową (zdarzają się dostawcy którzy korzystają z usług wsparcia poprzez outsourcing, gdzie pracownicy zewnętrzni posługują się językiem angielskim na niskim poziomie)
b) bardzo długi czas oczekiwania na odpowiedź – może się zdarzyć, że przez małą ilość dostępnych pracowników wsparcia, Twoje zgłoszenie będzie oczekiwać na odpowiedź nawet kilkadziesiąt minut
c) brak specjalistów – takie ryzyko występuje zwłaszcza w godzinach nocnych, gdy mogą być dostępni pracownicy wsparcia z ogólną wiedzą i jedyną odpowiedzią na Twój problem będzie informacja o potrzebie skontaktowania się w standardowych godzinach pracy specjalistów.
Jakość i dostępność działu wsparcia będzie kluczowa w trakcie sytuacji kryzysowych, dlatego zbadaniu tego tematu należy poświęcić więcej czasu.
4. Dostępność (uptime)
Kiedy udostępniasz swoją stronę w internecie, oczekujesz, że nie wystąpią żadne zakłócenia w jej wyświetlaniu. Takie sytuacje jednak się zdarzają i występują niezależnie od nas lub dostawców hostingu. Dostawcy mogą napotkać nieprzewidzianą awarię lub atak hakerski – przez takie wydarzenie Twoja strona internetowa nie będzie dostępna w sieci dopóki gdy problem nie zostanie rozwiązany. Skoro takie ryzyko musi być brane pod uwagę, to najlepiej je minimalizować – w takim wypadku, najlepiej szukać dostawców, którzy deklarują dostępność (uptime) na poziomie 99,9%.
Deklarowana dostępność powinna mieć jak najwyższą wartość, popartą dowodami w postaci rozwiązań zabezpieczających na wypadek awarii lub innego nieprzewidzianego zdarzenia.
5. Cena
Oferty przygotowywane przez dostawców usług hostingowych prześcigają się w swojej atrakcyjności. Bez żadnego problemu można znaleźć oferty gdzie pełen zakres usług (domena, hosting oraz serwer) będą kosztować w granicach 20 zł za rok dostępności. Wygląda pięknie prawda? Niestety jak to w życiu, nie do końca takie jest. Łatwo można tutaj wpaść w kilka pułapek:
a) pierwszy rok za pół darmo a kolejne… A kolejne kilkaset procent więcej. W większości ofert panuje model w którym pierwszy rok jest sprzedawany za śmiesznie niską kwotę, po to tylko aby związać ze sobą klienta. Przedłużenie usług na kolejne lata kosztuje wtedy znacznie, znacznie więcej. W niektórych przypadkach zdarza się, że pierwszy rok kosztuje w granicach 20-25zł, a kolejny nierzadko przekracza 600-700zł. Jeśli nie przewidujesz, że Twoja witryna będę Ci potrzebna za rok, to śmiało możesz skorzystać z promocyjnej oferty. Jeśli jednak planujesz zostać ze swoją stroną na dłużej, to bezwzględnie należy przyjrzeć się ofertom, w których rozpisana jest współpraca na 2 a nawet 3 lata. Dzięki opłacie z góry, jesteśmy w stanie dużo zaoszczędzić w porównaniu do corocznego przedłużania usług
b) zawyżone opłaty za pozostałe usługi. Dobrym przykładem może być opłata za certyfikat SSL (protokół zabezpieczający wymianę danych w internecie – bez niego Twoja strona będzie oznaczona jako niebezpieczna), który u jednego dostawcy będzie dostępny za darmo na zawsze, a u innego za przedłużenie trzeba będzie płacić trzycyfrową kwotę każdego roku.
Ceny usług przybierają bardzo atrakcyjne wartości w pierwszym roku współpracy. W kolejnych latach jest już znacznie drożej.
Kupienie dobrego hostingu wraz z usługami towarzyszącymi w niskiej cenie nie należy do najłatwiejszych zadań, głównie z uwagi na to, że przy braku dobrej znajomości tematu, możemy łatwo uwierzyć w atrakcyjność oferty, która w rzeczywistości może być zawyżona. W tym miejscu można polecić dwa rozwiązania – jeśli tematyka hostingu, serwera, domeny oraz wielu usług towarzyszących nie jest Ci obca i jednocześnie posiadasz dużo czasu na porównanie ofert, to przy odpowiednio wysokim zaangażowaniu wyselekcjonujesz ofertę która spełni Twoje oczekiwania. Jeśli jednak wolisz powierzyć to bez wątpienia ważne zadanie specjalistom, to zadzwoń lub napisz – z przyjemnością znajdziemy dla Ciebie najlepiej dopasowaną i sprawdzoną opcję kupna hostingu wraz z wszystkimi usługami towarzyszącymi.
To pierwszy z serii artykułów poruszających techniczne sprawy posiadania strony internetowej. W drugiej części piszę o sposobach wyboru atrakcyjnej domeny
Obrazy użyte w artykule: Lucent_Designs_dinoson20, Edar, Pexels, Panumas Nikhomkhai, Vlad Aivazovsky z Pixabay